LOGOMARRONE SFONDO trasparente100200

Українська парафія в Римі

KATEDRALJNYJ HRAM

Святих мучеників Сергія і Вакха та Жировицької ікони Пресвятої Богородиці

Жировицька Богородиця

Чому Різдво і Хрещення Господнє святкуються дуже подібно?

Rizdvo i BohojavlenniaНеважко побачити, що свято Богоявлення літургійно дуже нагадує свято Різдва Христового. Перед обома святами є досить тривале передсвяття (п’ять днів перед Різдвом та чотири дні перед Богоявленням, тоді як інші свята мають лише один день1), обидва свята мають особливо торжественне Навечір’я з Царськими часами та Вечірнею з Літургією святителя Василія Великого2, обоє свят мають Велике Повечір’я з Литією. Є ще й багато інших літургійних схожостей між Різдвом та Богоявленням. Суттєвою відмінністю є хіба те, що свято Богоявлення зі зрозумілих причин має ще й Велике Водосвяття, якого не приписано у свято Різдва. Подібність обох свят відображається також і в нашій традиції урочистої пісної вечері в обидва навечір’я.

Чому є так, що ці великі свята між собою дуже подібні? Це, звісно, не випадковість і не данина тому, що в календарі ці свята близько розташовані одне до одного. Це свідчення про те, що колись святкування Різдва і Хрещення Христа здійснювалося в один день. Спільне свято називалося саме Богоявленням та містило у собі святкування Різдва, поклоніння трьох мудреців, Хрещення та навіть першого чуда Христа в Кані Галилейській. Усі ці спасенні події можна і справді назвати Богоявленням. Бог явився світові, народившись від Діви Марії, явився царям-мудрецям, привівши їх собі на поклін, явився Троїчно на Йордані, явився своїм учням у першому чуді на весіллі в Кані. Колись, отже, свято Богоявлення було значно ширшим в розумінні християн, а свято Різдва не було виокремленим. Так було до кінця IV ст., коли свято Різдва Христового було таки остаточно відокремлене3. Саме через те, що колись Різдво і Хрещення Ісуса святкувалися в один день, який носив назву Богоявлення, по сьогодні маємо дуже подібні літургійні святкування Різдва та Хрещення Господнього. Святкування події поклоніння трьох мудреців Дитині-Христу та події звершення Христом першого прилюдного чуда у нашому обряді фактично заникло, будучи в тіні Різдва та Хрещення, тоді як в латинському обряді (обряд Римо-Католицької Церкви) знайшло своє місце у літургійній традиції.

1. Свято Пасхи виходить поза межі цієї логіки, так як взагалі є дуже унікальним з літургійної точки зору. Передсвяттям Пасхи можна вважати чи не цілий Страсний тиждень, хоча це зовсім не типове передсвяття.
2. Винятком є випадок, коли Навечір’я Різдва або Богоявлення випадає в суботу або неділю, тоді міняється устав Богослужень.
3. Пор. о. Юліян Катрій. Пізнай свій обряд.

Марія Ярема

Більше матеріалів з архіву НовинСтатей та Життя парафії

ugcc

Українська греко-католицька Церква

ugcc

Апостольський екзархат в Італії

ugcc

Українська парафія в Римі